Артритис третман
Леплив зглобовите капсулитис
 

Кисела зелка и гихт


 


Хроничниот гихт се изразува со овие симптоми:. При појава на неподнослива главоболка, неколку листови кисела зелка се ставаат на челото и главата се преврзува со поголема крпа. Гихт – болест на богатите луѓе. Компири ( ситно), зелка и магдонос. После отприлика половина час.
Јаболкото изрендајте го, и измешајте го со лимоновиот сок, павлака, морков, исечкан чук, масло и. Стави сè во тенџере и готви до тендер. Гихт, изгореници и. Наназад низ историјата киселата зелка се користела за лечење на шеќерна болест, разни видови воспаленија, гихт, изгоретини и многу други заболувања.
Моќта на киселата зелка. Служат боршт полн со кисела павлака. Ублажува реуми и гихт. 250 гр кисела зелка; 1 јаболко.
Потребно е во зимските месеци секојдневно да се јаде кисела зелка, а расолницата да се пие најмалку еднаш во текот на неделата. 100 грама сурова кисела зелка содржи 20 мг витамин Ц, потоа витамин А,. За најдобри резултати, следете ги овие правила:. Најчесто се смета дека помагаат за гихт и. Семе и масло, лен, спанаќ и кисела зелка. Кисела зелка и расол Зелката е здрава намирница која може да се јаде и сирова.
Кисела зелка и гихт. Познато е дека морепловецот Џејмс Кук го хранел својот екипаж со кисела зелка како превенција од опасниот скорбут. Зеленчук ( краставици, домати, моркови, зелка, тиква, тиквици, компири). Пијалак со ананас, лимон и калинка. Зеленчук се ограничени само солени или кисела,. Благотворно дејствува на воспаление на бубрези. Хранел со кисела зелка за превенција на скробут.
Може да одбие да ја прифати дополнителни лекови за лекување и. Така, мамурлукот го остранува со тоа што го хидрира организмот и ги надополнува загубените електролити. Послужете со страна на традиционално ферментирано кисела зелка и сецкани јаболка.


Болка под десното колено зад себе си